Vršnjačko nasilje

VRŠNJAČKO NASILJE

Hiljade dece pati od maltretiranja svakog dana a ne znaju šta uraditi povodom toga.

Reći roditeljima? Reći učiteljima? To može donekle pomoći u rešavanju problema ali teško da je dovoljno.

Verujemo da je džiu džicu trening apsolutno najbolji način da se reši problem maltretiranja tj. spreči u nastajanju.

Šta je „Vršnjačko nasilje”?

To je zastrašivanje ili dominacija prema nekome ko se smatra slabijim. Način da se uspostavi superiornost putem prinude ili sile. Ali svako može reagovati protiv drugog u određenom slučaju i ne dozvoli da bude žrtva.

Ono što definiše maltretiranje je da se zastrašivanje ponavlja i održava tokom određenog vremenskog perioda, nanoseći žrtvi emocionalnu i fizičku štetu.

To može imati oblik fizičke prinude, verbalnog zastrašivanja ili čak društvenog maltretiranja kao što je izbegavanje grupe u školi.

Džiu Džicu obuka deci ili mladim odraslim osobama je dubok odgovor na problem maltretiranja jer pruža fizičku i mentalnu obuku neophodnu da se nasilje brzo ugasi.

Kako Džiu Džicu može pomoći detetu žrtvi nasilja?

Prva vrsta štete koja proističe iz maltretiranja je fizička a ona detetu uliva strah. Strah je razumna reakcija na maltretiranje, strah od povrede i strah od osvete kada nemate veštine i ne znate kako da se oduprete.

Džiu Džicu se bavi pretnjom fizičkih napada na veoma realističan način. Tuče u stvarnom životu najčešće se dešavaju na zemlji nakon što jedna osoba sruši drugu.

Tehnike Džiu Džicua počinju iz stojeće pozicije a onda se prenose na prizemljivanje i na kraju parterne, što je i najčešća odbrambena pozicija u napadu.

Obuka pruža veštine potrebne za zaustavljanje napadača kroz tehničke poteze koji se zasnivaju na polugama a ne snazi. Redovnim treniranjem dolazi do kompletnog psihofizičkog razvoja i osnaživanja.

Tehnike koje se praktikuju koriste veličinu i snagu protivnika protiv njih, omogućavajući manjoj osobi da iskoristi polugu, zaključavanje i držanje koji mogu neutralisati većeg i jačeg napadača.

Pošto borba može da ide u mnogim pravcima u zavisnosti od tehnika koje se koriste, džiu džicu nas obučava da analiziramo situaciju i izvučemo najbolje iz toga a da pritom ne upadamo u nevolje u školi i uopšte.

Džiu džicu neutrališe protivnike kroz zahvate i držanja bez potrebe za udarcima ili nogama.

Štaviše, džiu džicu razbija strah od fizičke borbe koji doživljavaju mnoge žrtve maltretiranja.

Samim spuštanjem na zemlju i vežbanjem tehnika iznova i iznova, koriste se i jačaju svi mišići u telu i treniraju reakcije bez oklevanja, tako da kada se dogodi stvarni životni scenario, ne bude neprijatno da se preduzme akcija kako bi se odbranili brzo i kompetentno.

Skupom rutiina dolazimo do discipline a vremenom to nas dovodi do neverovatnog samopouzdanja koje će učiniti ne samo da nasilje prestane i ne nastaje već i da to reflektujemo na naš svakodnevni život i ljude oko nas i budemo prepoznati kao lideri u društvu ili poslu.

Scroll to Top